in ,

İnternetten Nasıl Para Kazanılır? 10 Etkili Yöntem – 2020

İnternetten nasıl para kazanılır? Web sitesinden nasıl para kazanılır? Evden nasıl para kazanılır? İnternetten nasıl bir iş yapabilirim? gibi başlıklarda bilgiye ihtriyaç duyuyorsanız derlediğimiz para kazanma yöntemleri serimiz tüm sorularınıza cevap verecek ve sizde para kazanmaya başlayabileceksiniz. Bunun için güncel 10 Etkili Yöntem‘e buyurun birlikte bakalım.

İnternetten nasıl para kazanılır? Web sitesinden nasıl para kazanılır? Evden nasıl para kazanılır? İnternetten nasıl bir iş yapabilirim?

İnternetten nasıl para kazanılır?

Bu makalede internetten para kazanma yöntemleri arasında en etkili ve küçük bir uğraşla en hızlı sonuca ulaşabileceğiniz web sitesinden para kazanma yöntemlerini anlatacağız. Diğer serilerimizde ise instagram, youtube, makale yazarlığı, anketörlük gibi birçok yönteme değineceğiz. Nasıl yapılır? ve Tavsiyeler kategorilerimizi takip edebilirsiniz. Ayrıca web sitem yok veya nasıl yapabilirim diyorsanız 1 günde web sitesi nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okumayı unutmayın. Fazla uzatmadan metotlara geçelim.

Web Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

 • Google AdSense reklam gelirleri
 • Web sitenizden reklam alanı kiralamak
 • Satış ortaklığı ve kupon kodu sistemleri (Affiliate Marketing)
 • Bağış ile para kazanma
 • E-Ticaret yaparak ürün veya hizmet satışı yapmak.
 • Sponsorlu içerikler üretmek
 • Web site alım satım ticareti yapmak
 • Paralı (vip) üyelik açmak
 • Ürün incelemesi yaparak para kazanmak
 • Uzman olduğunuz bir alanda online eğitimler vermek

İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Google AdSense ile para kazanma

Google AdSense web sitenizde hiçbir ürün satmadan tamamen içerik oluşturarak para kazanabileceğiniz bir yöntemdir. Birçok web sitesi sahibi aktif olarak bu yöntemle para kazanmaktadırlar. Asgari ücretin 2-3 katı rakamlarda gelir elde eden kişiler oldukça fazladır. Mantık çok basit, sadece süreci doğru yürütmeniz yeterli. Google Adsense web sitenizde yayınlayacağınız reklamlar karşılığında size görüntüleme ve tıklama başına ücret ödemektedir. Eğer ingilizce seviyeniz yeterli ise yabancı içerikli bir site oluşturarak daha geniş kitlelere hitap edebilir, daha çok kazanç sağlayabilirsiniz.

google adsense ile internetten nasıl para kazanılır
Google AdSense ile nasıl para kazanılır

Google AdSense ile internetten nasıl para kazanılır?

Google AdSense ile para kazanmak için belirlediğiniz veya ilgili olduğunuz bir alanda özgün makaleler hazırlayarak web sitenizde yayınlayacaksınız. Paylaşacağınız içeriğin tamamen özgün olması sizi arama sonuçlarında doğru sıralamaya sokarak daha çok ziyaret edilmenize imkan sağlayacak ve web sitenizin ziyaretçi sayısına orantılı olarak gelirleriniz şekillenecektir. Buradaki püf nokta özgün içerikler paylaşmak. Kopyala yapıştır yönteminden uzak durunuz. Çünkü google bu tarz web sitelerini kopya içerik olarak algılıyor. Ayrıca biraz SEO nedir? diye araştırma yaparsanız arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü daha etkili seviyelere taşıyabilirsiniz. AdSense kullanmak için ihtiyacınız olan bir gmail hesabı ve adsense başvurusu yapmak. Küçük bir incelemeden sonra web siteniz reklam programına dahil olduğunda para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Web sitenizden reklam alanı kiralamak

Web sitenizden reklam alanı kiralamak denemeye değer bir yöntemdir. Web sitenizde veya bloğunuzda kaliteli içerikler paylaşmış ve belirli bir ziyaretçi trafiğiniz oluşmuşsa bu yöntem sayesinde güzel gelirler elde edebilirsiniz. Ayrıca gelirler sizin belirleyeceğiniz reklam tarifesi üzerinden alıcıya sunulacağı için fiyatlandırmayı siz yapacaksınız. Tabi iyi bir ziyaretçi almaya başlamışsanız mutlaka size de işletmelerden farklı reklam teklifleri gelecektir.

internetten nasıl para kazanılır
İnternetten nasıl para kazanılır? Web sitesinden nasıl para kazanılır? Evden nasıl para kazanılır? İnternetten nasıl bir iş yapabilirim?

Örneğin güzellik ve bakım üzerine makaleler paylaştığınız blog sayfanız var. Zamanla zengin bir içerik arşiviniz oluştu. Bununla doğru orantılı olarak ziyaretçi sayılarınızda artık gösterdi. Herhangi bir kozmetik firmasına web sitenizden reklam alanı kiralamak üzere dönemsel ya da life time denilen (süresiz) reklamlar kiralayabilir / satabiliriniz. Farklı bir örnekle; genel içerikler paylaştığınız bir web siteniz olsun. Bu Fitness ve sağlıklı beslenme üzerine bir yazı paylaştınız. İnternetten sporcu besinleri pazarlayan bir firma web sitenizde sadece bu sayfaya reklam vererek size gelir sağlayabilir. Bu tarz farklı işletmelere farklı reklam alanları oluşturabilirsiniz. Ayrıca yayınladığınız içeriklerde işletmenin pazarladığı bu ürünün linkini vererek ürüne destek sağlamış olursunuz. Bunu farklı bir yöntem olarak aşağıda ayrıca inceleyeceğiz.

Web sitenizden reklam alanı kiralamak için sosyal medya kanallarını kullanarak ilgili alanlardaki firmalara mesaj atabilir ve web sitenizi tanıtabilirsiniz. Bunun için site istatistiklerinizi bu firmalarla paylaşmak sizi tercih etmeleri için artı sağlayacaktır.

Satış ortaklığı ve kupon kodu sistemleri (Affiliate Marketing)

Yine hiçbir ürün satın almadan para kazanabileceğiniz yöntemlerden birisi olarak satış ortaklığı ve kupon kodu paylaşımı ön plana çıkıyor. Buradaki sistemde gayet basit. Ürünleri inceleme ve ürün tanıtımı konularında biraz yeteneğiniz varsa tam sizlik bir alan. Kısaca alıcı ve satıcı arasında aracılık yaparak internetten para kazanıyorsunuz.

İnternetten nasıl para kazanılır? Web sitesinden nasıl para kazanılır? Evden nasıl para kazanılır? İnternetten nasıl bir iş yapabilirim? Satış Ortaklığından Para Kazanma

A- Satış ortaklığı

Web sitenizde veya bloğunuzda bir takım ürünleri ön plana çıkararak ziyaretçilerinizin bu ürün linkini tıklamaları ve satıcının sayfasından ürünü satın almaları üzerine kurulu bir yöntem. Ziyaretçi ürünü aldığında satış ortaklığı hesabınıza komisyonunuz yatıyor. Bunun için satış ortaklığı yapan ürün veya firmaları bulmanız gerekmekte. Dünya çağında Amazon, Aliexpress gibi siteler bu işin başını çekerken Türkiye’de de satış ortaklığı veren firmalar epey çoğaldı. Trendyol, Çiçek Sepeti, Modanisa, Bilet.com gibi daha birçok firma bu programı aktif olarak kullanmaktalar.

Sayfanızdan ziyaretçi gönderebileceğinizi düşündüğünüz alanda hizmet veren firmanın web sitesinden satış ortaklığı programına katılarak bu sistemi aktif olarak kullanabilirsiniz.

B- Kupon Kodu Sistemleri

Kupon kodu ve bir üst kısımda açıkladığım satış ortaklığı birbirine çok benzeyen iki yöntem. Burada ise ilgili firmanın oluşturduğu indirim kampanyalarını web sitenizde yayımlıyorsunuz.

İnternetten nasıl para kazanılır? Web sitesinden nasıl para kazanılır? Evden nasıl para kazanılır? İnternetten nasıl bir iş yapabilirim? Kupon kodu ile para kazan

Bunun için programa dahil olarak ortaklık sistemine giriş yapıp size özel bağlantı linkini alıyorsunuz. Firmanın yapmış olduğu indirimi okurlarınızla paylaşarak bu link üzerinden satıcının sayfasına gitmesi ve ürün/hizmeti satın alması sonucu hesabınıza paranız yatıyor. CJ Affiliate bu sistem için birçok firmayı ağında barındırıyor. Üye olarak size uygun alanlarda kupon kodlarını web sitenizde yayınlayarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bağış ile para kazanma

Okuyucular beğendikleri ve takip etmekten keyif aldıkları influencerlara bağış yaparlar. Bu yüzden sitenize veya bloğunuza bağış yap butonu ekleyerek para kazanmak için kapıyı açabilirsiniz. Bu yöntemden gelir edebilmeniz için içeriklerinizin bir süredir okuyucularınız tarafından takip ediliyor ve sizi desteklemeye değer görecekleri düzeyde olması lazım. Ayrıca oluşturacağınız bağış yap butonunun ziyaretçilerin görebilecekleri yerlerde konumlandırılmış olmasına dikkat ediniz. Sayfanıza buton eklemek için internette bazı uygulamalar bulabilirsiniz. WordPress kullananlar için WP Crowdfunding, GoFundMe veya KickStarter gibi uygulamalar faydalı olacaktır. Ayrıca direk paypal veya stripe gibi para transferi sitelerinin kendi hazır butonlarını da kullanabilirsiniz.

E-Ticaret yaparak ürün veya hizmet satışı yapmak

Ürünlerinizin online platformda satışını gerçekleştirebilmek için bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız olacak. E ticaret sistemleri blog siteler gibi basit yapılı olmadıkları için kurulumda biraz zorlanabilirsiniz ama bu iş için hazır sistemler sunan shopify, shopier gibi platformlar mevcut. Bir günde kendi e-ticaret sitenizi oluşturabilirsiniz. Her geçen gün bu ve benzeri platformlar kullanıcılar için kod gereksinimi duymadan kendi web sitelerini oluşturabilecekleri sistemleri piyasa sürüyor ve var olanları geliştiriyorlar.

E-Ticaret yaparak internetten nasıl para kazanılır?

e ticaret yaparak internetten nasıl para kazanılır
İnternetten nasıl para kazanılır? Web sitesinden nasıl para kazanılır? Evden nasıl para kazanılır? İnternetten nasıl bir iş yapabilirim? E Ticaret yaparak para kazanma

E-Ticaret sistemlerinde genelde ürün satışı yapılır algısının dışına çıkarak farklı bir yöntemle de para kazanabilirsiniz. Örneğin uzman olduğunuz konularda hazırlamış olduğunuz eğitim videolarını web siteniz üzerinden satabilirsiniz. Belkide online makale yazarlığı veya çeviri hizmeti sunarak ve bu hizmetleri paket programlar haline getirerek satışını gerçekleştirmeniz mümkün.

Sponsorlu içerikler üretmek

Sponsoru içerik yönteminde; işletmeler kendileri veya ürün/hizmetleri için sitenizde içerik oluşturmanız karşılığında size ödeme yaparlar. İçerik metni firma tarafından hazır verildiği gibi bazı firmalar ise sizin site bütünlüğünde özgürce içerik oluşturmanıza imkan tanırlar. Tabi bu durumda alacağınız ödeme miktarı biraz daha yüksek olacaktır. Yayınlanacak sponsorlu içerik; indirimler, ürün incelemesi, ürün karşılaştırması gibi şekillerde olabilir. Ayrıca anket veya quiz gibi paylaşımlarda yapabilirsiniz. Unutmamanız gerekir ki okuyucularınıza olabildiğince şeffaf olmalısınız.

Sponsorlu içerik örneklerinde Türkiye’de Onedio bu işi iyi kıvıran sitelerden birisi diyebilirim. Global düzeyde ise Buzzfeed işin lokomotiflerinden sayılabilir. Hatta Buzzfeed gibi bir site sponsorlu reklamlar için uluslararası birçok televizyon kanalının reklam kuşağı ücretlerinden bile daha yüksek rakamlar belirleyebilir.

Tabi paylaştığım örnekler sizi korkutmasın. Bu tarz siteler varken neden firmalar bana sponsorlu reklam versinler? diye sorabilirsiniz. Büyük işletmeler bu mecralarda reklam çalışmaları yaparken küçük ve orta ölçekli işletmeler ise pazarın daha büyük dilimini oluşturuyorlar. Ayrıca günümüzde online ticaretin hızlı yükselişi ile birlikte birçok insan internet mağazacılığına yönelmiş durumda. Bu gelişim ise sizler için sürekli yeni potansiyel reklam kaynakları oluşuyor. Küçükten başlayarak zaman içerisinde düzenli reklam içerikleri oluşturabileceğiniz bir sisteme geçiş yapabilirsiniz.

Web site alım satımı ile internetten nasıl para kazanılır?

Web site alım satımından para kazanmak için için biraz altyapı ve sermayeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer sermaye sorununuz varsa mevcut sitenizi satışa çıkararak elde edeceğiniz gelir ile daha düşük trafiğe sahip birden fazla site satın alarak bu ticareti gerçekleştirmeniz mümkün.

web sitesi alım satımı yaparak para kazanmak
web sitesi alım satımı yaparak para kazanmak

Bir web sitesinin alım satım işlemlerinde dikkat etmeniz gereken unsurlar; sahip olduğu trafik, aylık gelir oranı, gelirlerindeki süreklilik dengesi ve içerik gelişiminin devamlılığıdır. Bu konulara dikkat etmeniz dahilinde doğru fiyatlandırmalar ile web site alım satım ticaretinizi yürütebilirsiniz.

Ücretli (vip) üyelik açmak

Bu gelir yöntemi web sitenizdeki bazı içeriklerin üyeleriniz tarafından görüntülenebilmesi için ödeme yapmaları üzerine kuruludur. Uzun yıllar bazı forum sayfaları bu işi çok farklı şekillerde devam ettirdiler ve gayet güzel kazanç sağlayan siteler de oldu. Genelde arkadaşlık sitelerinde sıkça gördüğümüz bir uygulama olsa da siz kendi sitenizde özgün bir formatta uygulayabilirsiniz.

Örneğin sitenizde herhangi bir eğitici video yayımladınız. Bu videonun tanıtım versiyonu tüm üyelere açık iken tamamını izlemek isteyen üyeler için ücretli üyelik koşulu belirleyerek sistemden para kazanabilirsiniz. WordPress siteler için üyelik sistemini kolaylıkla aktif ederek kullanabileceğiniz uygulamalar mevcut.

Ürün incelemesi yaparak internetten para kazanmak

Her ne kadar sponsorlu içerikler oluşturmak başlığı altında kısaca bahsetmiş olsakta başlı başına bir alan olarak ele alabiliriz. Yurt dışında sadece bu işi yaparak para kazanan meslek grupları oluşmuş durumda. Ağırlıklı olarak youtube videolarında ürün incelemelerinin karşımıza çıktığını görmekteyiz. Gözlemlediğim kadarıyla teknolojik aletler ve kozmetik grubuna ait ürün incelemeleri epey yaygın. Sizler de kendi ziyaretçilerinize farklı ürünlerin incelemelerini yaparak bu şekilde gelir elde edebilirsiniz.

Firmalar yeni çıkardıkları ürünleri tanıtmak veya bazı ürünlerin kullanım özelliklerinin daha iyi tanıtılması için ürün incelemelerine yatırım yapıyorlar. Her zaman güzel bir gelir kaynağı olarak değerlendirilebilir.

Uzman olduğunuz bir alanda online eğitimler vermek

Online eğitim vererek para kazanmak son yıllarda oldukça rağbet gören bir gelir yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Udemy gibi 40 milyondan fazla öğrenciye sahip bir platform bile mevcut.

Deneyimli olduğunuz bir alanda hazırladığınız eğitim veya bilgilendirme videolarınızı ziyaretçilerinize açabilirsiniz. Web sitenizde belirli bir ücret karşılığında kullanıma sunacağınız bu tarz içerikler ile güzel gelirler elde edebilirsiniz. Sonuçta hazırlanan eğitim videoları tek seferde oluşturulurken, uzun yıllar aynı kaynaklar birçok kullanıcı tarafından satın alınabilir. Ayrıca bu videolarınızı udemy gibi platformlarda da yayınlayarak web siteniz haricinde ek gelir oluşturabilirsiniz.

Sonuç

Yukarıda belirttiğimiz tüm yöntemler web sitenizin ziyaretçi trafiği ile doğru orantılı olarak kendini gösterecektir. Yani üzerinde durmanız gereken en önemli husus budur. Yakında web sitenize nasıl ziyaretçi çekersiniz? konulu bir makale hazırlamayı düşünüyorum. Faydalı olacağı kanaatindeyim. Yinede iyi bir ziyaretçi trafiğinin google ile barışık, arama sonuçlarında kendisini gösteren bir site oluşturmaktan geçtiğini belirtmeliyim. Bunu da özgün ve zengin içerikler oluşturarak rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

İnternetten nasıl para kazanılır? serimizin web sitesinden nasıl para kazanılır? başlığı üzerine kısa bir özet geçelim ve küçük notlar bırakalım.

 1. Google AdSense reklam gelirleri

Google sizin yerinize bütün işi hallederken siz sadece web sitenizde reklam göstererek para kazanın.

 1. Web sitenizden reklam alanı kiralamak

Kendi reklam tarifenizi ve gelirlerinizi yönetin. Potansiyel reklam verenler ile direkt iletişime geçerek para kazanmaya başlayın.

 1. Satış ortaklığı ve kupon kodu sistemleri (Affiliate Marketing)

Ortaklık pazarında yerinizi alarak komisyonlardan gelir sağlayın.

 1. Bağış ile para kazanma

Okuyucularınızın ve takipçilerinizin sizi maddi olarak desteklemesini sağlayın.

 1. E-Ticaret yaparak ürün veya hizmet satışı yapmak.

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi oturduğunuz yerden satarak gelir elde edin.

 1. Sponsorlu içerikler üretmek

Firmalar ile işbirliği yaparak gelir sağlayın.

 1. Web site alım satım ticareti yapmak

Potansiyel gördüğünüz şeylere yatırım yapmaktan çekinmeyin.

 1. Paralı (vip) üyelik açmak

Ziyaretçilerinize ödeme yapmaya değer içerikler sunun.

 1. Ürün incelemesi yaparak para kazanmak

Üreticiler ile okuyucular arasında şeffaf olun.

 1. Uzman olduğunuz bir alanda online eğitimler vermek

Deneyimli olduğunuz konuları insanlarla paylaşarak para kazanmaktan çekinmeyin.

Cevapla
 1. Bir süredir alan adı alıp satıyorum. Düşük sermaye ve biraz sabırla yapılabilir bir iş. Mantığını kavrayınca güzel para kazanmak mümkün. Bu arada alan adınız güzelmiş 🙂

  • Kesinlike. Özellikle iyi bir araştırma yaparak açık arttırma üzerinden alım satım iyi paralar kazandırabiliyor. Bu arada pratikblog alan adımız için yaptığınız yorum için ayrıca teşekkürler.

 2. Özellikle yabancı içerikli siteler amazon üzerinden satış ortaklığı yaparak para kazanıyorlar. Eğer iyi bir site trafiği oluşturulursa bence gayet güzel bir yöntem.

  • Evet Amazon bu konuda gayet avantajlı. Ayrıca bir web siteniz veya blogunuz varsa CJ Affiliate sitesine kayıt olarak farklı firmaların satış ortaklığı programına da dahil olabilirsiniz.

One Ping

 1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir