in

Çamaşır Suyu İle Tişört Tasarımı Nasıl Yapılır? T-Shirt DIY

Çamaşır suyu ile tişört tasarımı gayet kolay ve kendi tasarımınızı uygulayabileceğiniz bir çalışma. Batik t shirt yapımının farklı bir uygulama şekli olarak biliniyor. Genelde tişört üzerine düğüm atılarak çamaşır suyu bulunan bir kovaya batırma yöntemiyle yapılıyor. Fakat biz püskürtme yöntemiyle yapılan t shirt modellerinden bahsedeceğiz. Ayrıca esinlenebileceğiniz birkaç t-shirt tasarımı da paylaşacağız.

Kendin yap uygulamalarını sevenler için gayet güzel bir örnek. Hızlı bir şekilde evinizde kendi t-shirt tasarımlarınızı yapabilir, yaz aylarında dikkat çekici görünebilirsiniz. Kullanmadığınız tişörtleri değerlendirebilirsiniz. Kendi tişört tasarımlarını hazırlamak isteyen arkadaşlar buyurun “çamaşır suyu ile t shirt tasarımı nasıl yapılır?” inceleyelim.

Not: Anlatımları olabildiğince detaylı vermeye çalışıyoruz. Uygulama mantığını anlayan arkadaşlar zaten pratik yollarla yapabilirler.

Çamaşır Suyu İle Tişört Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

  • Çamaşır suyu
  • Sprey şişe (Fıs fıs)
  • Maket bıçağı ve bant. İsteğe bağlı olarak kalem
  • Baskı için kalıp – (Fırında kullandığımız pişirme kağıdı veya sticker kağıt)
  • Havlu veya sünger
  • Tişört

Malzemeleri Nasıl Kullanacağız?

Çamaşır suyunu tişörte istediğimiz deseni vermek için renk açıcı olarak kullanacağız. Sprey şişeye çamaşır suyunu yüzeye püskürtmek için ihtiyacımız olacak.
Kartonu tişört ön yüz ile arka yüz arasında kullanacağız. Alt tarafa çamaşır suyu geçmemesi için lazım olacak.
Baskı için kalıbı kırtasiyelerden alabileceğiniz sticker kağıda evde yazıcınız ile baskı alabilirsiniz. Maket bıçağıyla hatları kesip kalıbınızı hazırlamış olursunuz. Dilerseniz herhangi bir reklamcıya giderek yapışkan kalıbınızı dilediğiniz modelde çıkartabilirsiniz. Fiyatlar gayet uygun. Sticker kağıt üzerine kalemle çizdiğiniz kendi modelinizi maket bıçağı ile keserek de kalıp çıkarabilirsiniz. Fakat ben birçok evde bulunan pişirme kağıdını önereceğim. Evde kendin yap için daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. Ne olduğunu bilmeyenler için aydıngere benzeyen, geç tutuşan ve su geçirmeyen bir kağıttır. Sticker kağıtlar gibi yapışkan olmadığı için penyeye bant yardımı ile tutturabiliriz.
Havlu ve süngerimizi ise fazla püskürttüğünüz çamaşır suyu alanlarını ve kalıbınız üzerinde kalan ıslaklığı almak için kullanabilirsiniz.
Kullanmadığınız tişörtler üzerinde deneme yaparak çalışmanızda fayda var.

Çamaşır Suyu İle Tişört Tasarımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle yazıcımızdan baskı için kullanacağımız desenin çıktısını alıyoruz ve bant yardımıyla pişirme kağıdı üzerine şekildeki gibi yapıştırıyoruz. Ardından maket bıçağı yardımıyla kalıbımızı kesiyoruz.

Bir parça kartonu tişörtümüzün arasına yerleştiriyoruz. Dilerseniz bu aşamada ütüyle tişörtünüzün üzerinden geçerek daha düzgün bir çalışma alanı sağlayabilirsiniz.

Hazırladığımız kalıbı tişörtümüzün üzerine bantlar ile sabitliyoruz. Ardından sprey yardımıyla çamaşır suyumuzu rengini değiştirmek istediğimiz alana püskürtüyoruz. Fazla ıslak gördüğünüz alanları sünger veya kağıt havlu yardımıyla alabilirsiniz. Bu örnekte iki farklı ton yakalamak için kalıbın bir kısmı kağıt üzerinden sökülerek kalan yarısı daha sonraki işlemde kullanılacak şekilde kapalı bırakıldı. Siz tercihinize göre uygulama yapabilirsiniz.

Çamaşır suyunun tişört üzerinde oluşturduğu renk ortaya çıktı. Bu alandaki tonu sprey ile ne kadar yoğun uyguladığınıza göre değiştirebilirsiniz. Şimdi geçelim kalıbımızın diğer yarısına da uygulamaya.

Aynı işlemi devam ederek çamaşır suyu ile olan işlemimizi tamamlıyor ve kalıbımızı söküyoruz. Ardından tişörtümüzü sererek kurumaya bırakalım. Dileyenler ütü yardımıyla da kurutma yapabilir.

Evet tişörtümüzün son hali bu şekilde. İki farklı ton oluşturarak güzel bir geçiş sağlamanız mümkün. Ayrıca belirlediğiniz renkte tekstil boyasını sprey ile tasarımınızı güzelleştirmek için kullanabilirsiniz. Bu aşamadan sonra tişörtünüzü elde bir kez yıkamanızı ve daha sonra giymenizi tavsiye ederiz.

Çamaşır Suyu İle Tişört Tasarımı Örnekleri

Makalemizi beğendiyseniz Pinterest hesabımızdan bizi takip edebilir ve nasıl yapılır? kategori sayfamızdan benzer örneklere ulaşabilirsiniz.

Cevapla
  1. Denemek lazım, hoşuma gitti. Daha önce batik boyama yapmıştım, severek giyiniyordum. Bu uygulamanın t-shirt üzerine streç film ile baskı olanı vardı fakat bunu da çok beğendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir