in

Beton Saksı Yapımı Çimentodan Saksı Nasıl Yapılır?

Beton saksı yapımı ve dekorasyon örnekleri internette bolca dolaşmaya başladı. Uygulaması gayet basit ve görsel olarak çok şık görünüme sahip olan bu dekorasyon örnekleri üzerine “Beton saksı nasıl yapılır?” içerikli bir yazı olacak. Detaylıca tüm yapım aşamalarını açıklamaya çalışacağız. Evimizi renklendiren çiçek ve bitkilerimiz için birbirinden farklı modellerde saksı örneklerini de paylaşacağımız ayrı bir içerik hazırlıyoruz. Yinede bu makalede beton saksı yapımı ve ilham alacağınız birkaç güzel modeli birlikte derledik. Saksıların çimentodan yapılıyor olması ve pratik uygulama kolaylığı kendin yap akımını takip edenler için faydalı olacaktır.

beton saksı nasıl yapılır

Beton Saksı Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • Hızlı donan beton harcı. İnşaat malzemesi satılan yerlerde ve tüm yapı marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Fiyatı da gayet uygun.
  • Karıştırma kabı. Ana malzemelerimizi bu plastik kap içerisinde karıştıracağız. Evinizde kullanmadığınız yoğurt kabı veya plastik boya kutusu gibi bir malzeme olabilir.
  • Kalıp olarak kullanmak üzere evimizde bulunan plastik bardak, pet şişe, yoğurt kabı veya kutu gibi malzemeler. Yapacağınız saksı modeline uygun olduğunu düşündüğünüz her türlü kalıp malzemesi olabilir. 2 Farklı kalıp olacak. Birincisi saksımızın dış hattını belirleyeceğimiz kalıp, diğeri ise içerisinde toprak ve bitki alanı için oluşturacağımız alan için kullanılacak.
  • Karıştırma aleti olarak kullanacağımız ahşap bir çubuk.
  • Zımpara kağıdı. Eğer kalıp etrafında prüzler olursa temizlemek için kullanacağız.
  • Su
beton saksı yapımı

1. Aşama – Beton karışımı nasıl yapılır?

Karışımı hazırlayacağımız esnada etrafı kirletmemek ve temiz çalışmak için küçük bir önlem alabilirsiniz. İlk önce beton harcımızı su ile karıştırmaya başlıyoruz. Bunun için 3 ölçek çimento için 1 ölçek su kullanabilirsiniz. Karıştırma esnasında suyu yavaş yavaş ve aralıklı olarak dökmeye çalışın. Buradaki amaç daha sonra dış yüzeyde pütürleşme gibi bir durum oluşmasın. Ayrıca harcımız içerisinde hava boşlukları oluşmaması için arada karışım kabımızı elimizde sallayarak boşlukların kapanmasını sağlayabiliriz. Karıştırma işlemini malzememiz homojen bir kıvama ulaşana kadar devam ettiriyoruz.

2. Aşama – Saksı kalıbı hazırlama ve çimento dökümü

Saksımızı oluşturmayı istediğimiz kalıbın içerisine hazırladığımız karışımı döküyoruz. Kalıbın yarısına kadar harcımızı dökebilirsiniz.

Ardından iç alanı oluşturacak diğer kalıbımızı tam ortadan yavaşça harcın içine yerleştiriyoruz. Tabanda belirli bir harç sınırı kalmasına dikkat ediniz. Dilerseniz bu iç kalıbın etrafına biraz yağ sürebilirsiniz. Bu sayede malzememizin yapışmaması sağlanabilir. Bunu kullandığınız malzeme türüne göre belirleyebilirsiniz.

İç kalıbı yerleştirdik. Şimdi dış alanda kalan boşluklara hazırladığımız karışımın kalanını ekliyoruz. Ekleme işlemini yaparken harcımızın her yere eşit dağılması için karıştırma çubuğumuzu kullanabiliriz. Ardından 1 gece bu şekilde kalıbımızı beklemeye alıyoruz.

3. Aşama – Beton saksı kalıbını sökme

Kalıbımız bir gece bekledikten sonra sökme işlemine geçebiliriz. Eğer beton saksımızın etrafında bazı prüzler varsa zımpara kağıdı kullanarak bunları temizleyebiliriz. Artık saksılarımız hazır. Endüstriyel görünüm sevenler saksılarını bu şekilde kullanabilir veya dilerseniz boyayabilirsiniz. Aşağıda birkaç beton saksı dekorasyon örneği paylaşıyoruz. Bu örneklerden ilham alabilir ve beton saksılarınızı dilediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Artık çiçek ve bitkilerimizin dikimini yapabilirsiniz. Saksılarımızın alt kısmına biraz çakıl taşı koyarsanız drenaja yardımcı olacaktır.

beton saksı nasıl yapılır
Beton Saksı Yapım Aşamaları Resimli Anlatım

Beton Saksı Örnekleri

Beton Saksı Yapımı Çimentodan Saksı Nasıl Yapılır?

Makalemizi beğendiyseniz Nasıl Yapılır? kategorimizi incelemeyi unutmayın. Ayrıca Pinterest sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir